Społeczny Inspektor Pracy
Każdy pracownik, który odczuwa dyskomfort związany z warunkami pracy lub czuje, że stał się ofiarą mobbingu, lub jego prawa pracownicze zostały naruszone może zwrócić się do Społecznego Inspektora Pracy i zgłosić problem. Zadaniem SIP jest wyeliminowanie zagrożeń i rozwiązanie problemu. Wszystkie informacje, które pracownik przekazuje SIP są poufne, inspektor jest zobowiązany do zachowania tajemnicy i poufności. Społeczny Inspektor pracy pracuje z ludźmi i dla ludzi. Wszelkie jego działania maja na celu poprawę warunków pracy i minimalizowanie zagrożeń.
Podstawowym aktem prawnym regulującym działalność Społecznego Inspektora Pracy jest ustawa z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy. Ta ,,służba społeczna” ma reprezentować interesy wszystkich pracowników w zakładach pracy bez względu na ich przynależność związkową i zgodnie z art. art. 4 i 23 ustawy o związkach zawodowych jest kierowana przez zakładowe organizacje związkowe.
Cele działania SIP
Art. 1. ustawy o SIP: Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepisach prawa pracy.
Główne zadania SIP
- sprawuje kontrolę stanu budynków, maszyn, urządzeń technicznych i sanitarnych oraz procesów technologicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy,
- kontroluje przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, w szczególności w zakresie BHP, ochrony pracy kobiet, szczególności w zakresie BHP, ochrony pracy kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych, urlopów i czasu pracy, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- uczestniczy w kontroli przestrzegania w zakładzie pracy przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego,
- bierze udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w analizowaniu przyczyn powstawania tych wypadków, a także zachorowań na choroby zawodowe i inne schorzenia wywołane warunkami środowiska pracy,
- kontroluje stosowanie przez zakład pracy właściwych środków zapobiegawczych,
- uczestniczy w przeprowadzaniu społecznych przeglądów warunków pracy,
- opiniuje projekty planów poprawy warunków bhp i planów rehabilitacji zawodowej,
- podejmuje działania na rzecz aktywnego udziału pracowników w kształtowaniu właściwych warunków bhp.
Uprawnienia Inspektora
Społeczny Inspektor Pracy ma prawo wstępu w każdym czasie do pomieszczeń i urządzeń zakładu pracy, w celu przeprowadzenia kontroli oraz żądania od pracodawcy i pracowników udzielenia informacji, a także okazania dokumentów w sprawach wchodzących w zakres przeprowadzanej kontroli. Po przeprowadzeniu kontroli Społeczny Inspektor Pracy informuje pracodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach. Stosowny zapis umieszcza w księdze zaleceń i uwag, prowadzonej przez zakład pracy. Pracodawca usuwa uchybienia i niezwłocznie informuje o tym inspektora.
Z kim współpracuje SIP
Społeczni Inspektorzy Pracy współdziałają z Państwową Inspekcją Pracy oraz innymi organami nadzoru i kontroli warunków pracy. Państwowa Inspekcja Pracy udziela pomocy Społecznemu Inspektorowi Pracy w realizacji zadań, w szczególności przez poradnictwo prawne, szkolenia i specjalistyczną prasę. Inspektorzy PIP przeprowadzają także kontrole wykonania zaleceń i uwag Społecznych Inspektorów Pracy.

Społecznym Inspektorem Pracy jest Patrycja Hutnik
Nazywam się Patrycja Hutnik. Większość z Was mnie zna. Jedni z widzenia, inni ze słyszenia a jeszcze inni ze wspólnej „ławki”.
W Urzędzie Pracy pracuję od 2008 roku, przez 8 lata na stanowisku Doradcy Zawodowego, obecnie jako Pośrednik Pracy. Lubię swoją pracę. Praca dla drugiego człowieka sprawia mi dużą satysfakcję. Lubię pracować z ludźmi i dla ludzi. Taki rodzaj pracy jest dla mnie motorem napędowym do dalszego rozwoju zawodowego. Chęć pełnienia takiej służby podyktowane było moimi zainteresowaniami związanymi z bhp, kodeksem pracy oraz wdrażaniem procedur związanych z ulepszaniem warunków pracy pracowników. Ponadto ukończyłam studia podyplomowe z zakresu BHP. Pomyślałam, że mogę zrobić coś dobrego dla ludzi, a tym samym skonfrontować nabytą wiedzę z rzeczywistością. Początki okazały się bardzo ciężkie. Na bieżąco brałam udział w szkoleniach z zakresu Społecznej Inspekcji Pracy. Starałam się ulepszać warunki pracy w naszym Urzędzie. Wiele się nauczyłam, poniosłam też kilka porażek. Ale dzięki nim stałam się bardziej świadoma pełnionej funkcji. Miałam kilka momentów zwątpienia, gdyż nie da się wszystkich zaspokoić. Staram się pomagać, rozmawiać ale nie robię nic na siłę. Oczywiście są przepisy których musimy się trzymać ale nasze indywidualne potrzeby też zawsze biorę pod uwagę.
Jeżeli chcesz zapoznać się z całą ustawą o Społecznej Inspekcji Pracy, możesz ją sobie pobrać stąd: